Életmód

Ritmus. Lendület. Ellenállás. – Miért érdemes kipróbálni a spinninget?

A tavasz a megújulás és az új kezdetek évszaka. Miért ne lehetne ez az a pillanat, amikor kipróbálunk egy új sportot? A tavasz energiája segíthet abban, hogy mozgásba hozzuk magunkat egy lendületesebb, egészségesebb irányba.

Sérülésem után évekig kerestem azt a sportot, ami kíméletes a térdhez, és viszonylag élvezhető is egyben. Futni labda nélkül nekem sosem volt opció. Elmentem tollasedzésre, mert gondoltam – mivel nem kontaktsport- majd bírni fogom, de gyorsan rá kellett jönnöm, hogy keresztszalag nélkül ez nem fog menni. Voltam többször kajakozni, kipróbáltam a pilatest, a TRX-et, de egyik sem maradt meg sokáig az életemben. A pilates számomra mondjuk úgy, hogy nem bizonyult komfortosnak – teljesen más jellegű mozgást kíván, mint amit egy focista megszokott. A kajakozást pedig 3-4 alkalom után elengedtem, mert állandóan a nádasban kötöttem ki a hattyúk között, ami madárfóbiával nem túl szerencsés. Aztán az egyik barátnőm elcsalt spinnigre, amit – bár sosem fogja pótolni a focit – megszerettem, és most már két éve heti rendszerességgel járok.

A spinning egy zenére végzett, csoportos teremkerékpáros edzésforma, amelyet Johnny G (Jonathan Goldberg) amerikai maratonista és kerékpáros fejlesztett ki az 1980-as években. Az edzés célja az állóképesség, az erőnlét és a kardiókapacitás fejlesztése egy speciális, állítható ellenállású teremkerékpáron. Az a jó benne, hogy akár kezdő vagy, akár tapasztalt bringás, a saját tempódban tudsz haladni, és 2-3 alkalom után egészen rá lehet érezni. 

Ha azt gondolod, hogy csak monoton egyhelyben tekerésről van szó, akkor ismerkedj meg a következő vezényszavakkal: sík, hegy, futás, jump!

Az edzés során különböző terepviszonyokat szimulálunk. Síkon könnyebb ellenállással tekerünk, a hegy nehéz ellenállás melletti tekerés, a futás a folyamatos álló helyzetű tekerés, a jumpok során pedig váltogatjuk az ülő és álló pozíciót egy meghatározott ritmusban, például 4, 8 vagy 16 ütemenként. Van, hogy elkap a flow a lüktető zene és a vibráló fények hatására, és már-már a Giro d’Italia csodás útvonalán képzelem magam – hol egy meredek emelkedőn küzdve, hol egy lendületes lejtmenetben száguldva.

Bevallom azonban, hogy sokszor nagyon várom a végén a tapsot, mert edzés után mindig megtapsoljuk egymást, és bár az utolsó percek néha végtelennek tűnnek, a végén mindig feltöltődve, energikusabban lépek le a bringáról. Végezetül még egy nem elhanyagolható szempont, a spinnigre járók kb. 80 %-a nő. 🙂

Szóval haladni tényleg nem fogsz, de a valódi haladás belül történik: az állóképességed javul, kizökkent a hétköznapi gondokból, és a spinning nemcsak hatékony zsírégető és állóképességi edzés, hanem közösségi élmény is motiváló, lendületes zenékkel és edzőkkel.

Kapcsolódó cikkek

A weboldal cookie-kat használ. Oké Bővebben

X