Kérdezhetnétek azt is, miért jó az nekünk, ha februárban a magyar és nemzetközi LMBT-történelemre, történetekre fókuszálva programsorozatot szervezünk. Nos, azért, mert az LMBT Történeti Hónap a magyar és külföldi LMBT múltról és a kisebbség tagjai által létrehozott értékekről szól, amelyek jelentős része láthatatlan marad a tananyagban, a közéletben, a kultúránkban, vagy akár a történelemben.
Történeti kitekintés
Az LMBT Történeti Hónapot Rodney Wilson középiskolai tanár rendezte meg elsőként 1994-ben az Egyesült Államokban. Az USA-ban azóta is októberben, a nemzetközi Coming Out Day-hez kötődően szervezik meg. Az ötletet 2004-ben vette át az Egyesült Királyság, viszont a saját történelmükhöz igazodva februárra tették ennek idejét, hiszen 2003 februárjában törölték el a 28-as szakaszként ismert törvényt, ami megtiltotta az iskoláknak, hogy a homoszexualitás kérdésével foglalkozzanak.
Hogyan jutott el hozzánk?
2012 tavaszán „Engaging Hearts and Minds” elnevezéssel a szervezők Ljubljanába invitálták az európai LMBT szervezetek képviselőit egy egyhetes képzésre, ahol addigi tapasztalataikat adták át az LGBT Történeti Hónap fontosságáról és szervezésének mikéntjeiről. A Háttér Társaságot és a Labrisz Egyesületet is két-két fő képviselte.
A Labrisz akkori önkéntese így emlékszik: „A tréning skóciai főszervezőinél már az egy hónapos, februári rendezvénysorozatnak is több éves története volt, míg a romániai és szlovák LMBT-egyesületek szervezői egyéves munkáról tudtak beszámolni. A többiek – litvánok, hollandok, csehek, írek és mi, magyarok is – tervezgettük, hogy vajon nálunk hogyan működne egy ilyen eseménysorozat, kik azok, akiket mindenképp érdemes bevonni, milyen eseményekről kellene megemlékezni, és mik azok a kulturális értékek, amiket fel lehetne mutatni az „LGBT History Month” keretében.”
Ljubljana belvárosában, a Metelkova nevű művésztelepen történt mindez. Egy hostellé átalaktott börtönben laktunk, ahova nem is olyan régen az egykori Jugoszlávia politikai foglyait zárták be.
Mit hoztunk magunkkal Szlovéniából?
Miért volt jó ez a képzés azon túl, hogy azóta immár hatodszor rendezzük meg itthon a saját LMBT Történeti Hónapunkat? Azt hiszem, azért is, amiért minden más LMBT-képzés is jó: jobban megismered a hazai LMBT-társszervezetek aktivistáit, információhoz jutsz, kommunikációs és szervezési technikákat tanulsz, lesznek nemzetközi kapcsolataid, vagy csak úgy, egyszerűen jól érzed magad és még a nyelvet is gyakorlod.
Ami talán a legfontosabb, életre szóló barátságokat köthetsz, lesznek olyanok, akikre évek múltán is jó érzéssel emlékszel. Nálunk ilyen személy volt a szlovák Andrej Kuruc és Martin Macko, akik azóta is küzdenek Szlovákiában a melegek jogegyenlőségéért, vagy az ír Jonathan MacCumhaill, aki társaival LMBT tanácsadó testületet alakított ki, illetve a skót Hugh Torrens-re, aki azóta Skócia legnagyobb sportszervezetének, a LEAP-nek a vezetője.
Hadd említsem meg még az örökmozgó román Daniela Priscariut, aki nem sokkal később az ILGA Europe-ban dolgozott és a litván Ing Stankét meg Elena Dapkunaitét, akik a helyi történeti hónapon kívül a Balti Pride szervezésében is részt vettek.
A képzés eredményeként Magyarországon 2013 februárjától rendezzük meg a programsorozatot Budapesten és a vidéki nagyvárosokban.
Segítenél a szervezésben? Január 17-én, szerdán önkéntestalálkozó lesz a Szimpla kávézóban, a részleteket ITT tudod megnézni. Ha lemaradtál a találkozóról, akkor ITT tudsz informálódni és jelentkezni a rendezvény szervezőinél.
A cikk második, befejező részéből pedig azt is megtudhatjátok majd, hogy milyen programokra számíthattok az idei rendezvényen.