LMBTQI ember vagy és nehezen találsz munkát? Szeretnéd, hogy valaki elkísérjen a dokidhoz? Segítségre van szükséged a lakáskeresésben? A Háttér Társaság új, ingyenes Szociális Segítő Szolgáltatása október közepétől ebben is tudja az érintetteket támogatni.
Az FRA 2023-as LMBTQI kutatása kimutatta, hogy a magyar válaszadók 24%-a tapasztalt hátrányos megkülönböztetést a munkahelyén vagy munkakereséskor. Az Európai Unión belül legnagyobb arányban a magyar válaszadók, összesen 21%, számoltak be diszkriminációról az egészségügyben; az EU-s átlag ennél jóval alacsonyabb, pusztán 14%. Lakásbérlés vagy vásárlás esetén a magyar válaszadók 21%-a szembesült hátrányos megkülönböztetéssel, ez a legmagasabb az Európai Unióban (az EU-s átlag 12%). Adminisztrációs ügyintézéssel kapcsolatban szemben a 12%-os EU-s átlaggal, a magyar válaszadók 16%-a számolt be diszkriminációról.
Az elmúlt években egyre gyakrabban merült fel a hazai LMBTQI közösségen belül az igény, hogy sok LMBTQI személynek lenne szüksége gyakorlati segítségre a mindennapi ügyintézésben, legyen az továbbtanulás-tervezés, szakorvosok felkeresése, vagy éppen az átmeneti lakhatás megszervezése. A Háttér Társaság örömmel jelenti be, hogy október 14-én elindította Szociális Segítő Szolgálatát.
A Háttér Társaság új Szociális Segítő Szolgálata az egyéni szociális munka módszerével nyújt segítséget LMBTQI emberek számára az alábbi területeken:
-
munkavállalás terén (továbbtanulás-tervezés, önéletrajz, motivációs levél összeállítása, álláskeresés, jelentkezés, munkahelyi beilleszkedés);
-
egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés terén (társadalombiztosítás-jogállás tisztázása, (szak)orvosok felkutatása és felkeresése, pszichiátria–, addiktológia ellátás, szakápolás);
-
lakhatás terén (lakáskeresés, átmeneti lakhatás megszervezése);
-
adminisztratív ügyek intézése során (segélyek igénylése, névváltoztatás, bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése, kormányablak ügyek).
A szolgáltatás során a szociális segítő és az ügyfél közösen dolgozik egy személyes cselekvési terv kidolgozásán és megvalósításán.
A szolgáltatás elsősorban a LMBTQI közösség transznemű tagjait, illetve a többszörös hátrányos megkülönböztetésnek kitett LMBTQI embereket célozza meg, de a kapacitáskorlátok eléréséig bármely LMBTQI személynek szívesen nyújtunk segítséget.
“Évek óta dolgozunk azért, hogy a Szociális Segítő Szolgáltatás elindulhasson. Hálásak vagyunk, hogy a Budapest felismeri a közösségi alapú pszichoszociális támogatás fontosságát az LMBTQI közösségekben, és így a Fővárosi Szolidaritási Alap egyik nyertes pályázatának választottak minket. Bízunk benne, hogy számos LMBTQI személynek fogunk tudni segíteni, hogy a mindennapjaikban felmerülő problémákara megoldást találjanak, és boldog, teljes életet élhessenek” – mondta Zsirka Hella, a Háttér Társaság ügyvivője.
A projekt az Európai Unió és Fővárosi Szociális Közalapítvány támogatásával valósul meg. Az Európai Unió Polgárok, Esélyegyenlőség, Jogok és Értékek (CERV) programja a szolgáltatás transznemű emberek számára történő elérhetőségét teszi lehetővé. A Legyél jól! projekt az Amnesty International Magyarországgal és a Prizma Közösséggel együttműködésben valósul meg, a Szociális Segítő Szolgálatot a Háttér Társaság működteti. A Fővárosi Szociális Közalapítvány támogatása a Szociális Segítő Szolgáltatás működtetése mellett az LMBTQI emberek lelki és szexuális egészségfejlesztésére is kiterjed, és a VI., IX. és XI. kerületi önkormányzattal együttműködésben valósul meg.