InspirálóKomolyabbKult

Cenzúra Múzeum: digitális kiállítás a magyar leszbikus közösség történetéről

Már elérhető a Labrisz Leszbikus Egyesület új kulturális és művészeti kezdeményezése, a Cenzúra Múzeum, amely feltárja a kortárs cenzúra eseteit és bemutatja a magyar leszbikus közösség elmúlt huszonöt évének történetét. Az online kiállítás interaktív formában mutatja be a közösség küzdelmeit, sikereit és kulturális örökségét egy 3D-s kiállítótérben.

A Cenzúra Múzeum hat fő témakörre bontva mutatja be a Labrisz Egyesület és a magyar leszbikus közösség történetét:

• Múlt – jelen – jövő: történeti kitekintő
• A kezdetek: a Labrisz megalakulása és első lépései
• Oktatás és kultúra: ismeretterjesztő és művészeti kiadványok, programok
• Aktivizmus: emberi jogi küzdelmek és közösségi szerepvállalás
• Művészet: a Budapesti Leszbikus Filmbizottság és az XX Generációk fotósorozat
• Közösség: közös események, fesztiválok, kulturális találkozók
Fotó: Erdélyi Tea

Az online tárlat mozgóképes tartalmakat is kínál, köztük a tavalyi, a Labrisz 25 éves évfordulójára rendezett, leszbikus herstory kiállítás megnyitójának és zárásának performanszait, kerekasztal-beszélgetéseket és archív felvételeket.

Miért fontos ez a kiállítás?

„A Cenzúra Múzeummal azt szeretnénk felmutatni, ahhoz kívánunk segítséget nyújtani, hogy az LMBTQIA+ közösség mellett a társadalom más szereplői is lássák, felismerjék a mindenkori hatalom és a mindenkori szellem –értsd: egyén, csoport, közösség– nem kiegyensúlyozott viszonyának példáit, és az abból származó rövid és hosszú távú károkat.” – mondta Szűcs Réka, a Labrisz 25: leszbikus herstory Magyaroroszágon kiállítás egyik kurátora, a Labrisz archivistája.


A Cenzúra Múzeum nemcsak a múlt feldolgozásáról szól, hanem a jövőbe is tekint. Az online platform lehetőséget ad a közösség tagjainak és az érdeklődőknek, hogy könnyen hozzáférjenek az archív anyagokhoz, inspiráló történetekhez és szakmai tartalmakhoz.

“Ha a társadalom bármely szereplője számára transzparenssé válik, hogy a hatalom nem csak vele szemben követ el visszaélést, ha látja, hogy hozzá hasonlóan más is sérülhet, kudarcot vallhat, egyedül maradhat, akkor önmaga és a másik iránt is képes lesz együttérzést, elfogadást, szolidaritást érezni.” (Szűcs Réka)

Az online tárlat elérhető itt: labriszmuseum.org

A Cenzúra Múzeum projekt partnerei: EuroCentralAsian Lesbian* Community (EL*C), Embassy of Ireland, Háttér Társaság, Outright International, Stern Stiftung.

Kapcsolódó cikkek

A weboldal cookie-kat használ. Oké Bővebben

X